Banner-Logo

Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ)

Istenieje wiele perspektyw rozumienia edukacji na rzecz Globalnego Obywatelstwa, jednakże 2 zasady są zawsze uniwersalne. Pierwsza z nich zakłada, że rolą edukacji obywatelskiej jest przygotowanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i wyposażenie ich w zdolności umożliwiające im odnalezienie się w zmieniającym i współzależnym od siebie środowisku. Druga z nich podkreśla wagę wiedzy, umiejętności i odpowiedniej postawy społecznej, umożliwiajacej wnoszenie zanaczącego wkładu w rozwój społeczeństw.

Oczywiście, że powinieneś/powinnaś! Szkoła jest miejscem, gdzie młodzi ludzie moga zdobywać wiedzę, a także zrozumieć konsekwencje życia w zglobalizowanym świecie. Nauczyciele i nauczycielki są bardzo ważnymi osobami w życiu młodych ludzi. Materiały udostepnione na stronie Internetowej pomogą Ci zwiększyć świadomość na temat metod nauczania o globalnych tematach, zarówno na zajęciach lekcyjnych jak i poza nimi. Wszystkie materiały, zawierają szczegółowe instrukcje jak z nich korzystać. Jeżeli będziesz miał/a jakiekolwiek pytania - napisz do nas!

Edukacja Obywatelska dotyczy nas wszystkich. Postaraj się zaangażowac jak największą grupę młodych ludzi, w jak najwięcej aktywności, które rozwiną w nich miekkie kompetencje (np. zdolności krytycznego myślenia, czy wyrażanie własnej opinii).

Opracowaliśmy szereg materiałów edukacyjnych, dotyczących 7 najważniejszych tematów: Globalne Nierówności, Edukacja, Zmiany Klimiatu, Pomoc Humanitarna, Dostęp do Żywności, Zdrowie oraz Uchodźcy. Przed wybraniem tematu, sugerujemy konsultacje z młodymi ludźmi, aby wybrac temat który jest dla nich najbardziej interesujący.

Niezupełnie.Edukacja na Rzecz Globalnego Obywatelstwa zawiera globalne współzależności, które często krzyżują się z historiami i uwarunkowaniami poszczególnych państw czy narodów. Szkolne programy nauczania, często ograniczają sie do perspektywy wybranego narodu i pomijają kontekst globalny. Edukacja Obywatelska zwraca uwage na proces przyczynowo - skutkowy, kształci umiejętność krytycznego myślenia. Materiały dostępne na stronie, pomogą Ci połączyć standardowy program naczania z aktywnymi metodami rozbudowanymi o wątek globalny.

Kwestie globalne znajdują się w Narzędziowniku SFYouth . Bedąc w Narzędziowniku, kliknij przycisk Poznaj Kwestie Globalne.

W celu zarejestrowania ucznia/uczennicy, powinien on/ona wejść w Narzędziownik SFYouth i kliknać przycisk Rejestracja Ucznia/Uczennicy. On/ona będzie zobowiązany podać kilka informacji, a nastepnie otrzyma e-maila z danymi do logowania.

Każdy temat "Globalnych Kwestii" posiada materiały zawierające fotografie i filmy, ćwiczenia kształtujące krytyczne myślenie, praktyczne warsztaty , przewodnik do działania i prezentację którą mozna wykorzystać podczas lekcji. Klikając w każdy z materiałów, możesz go zobaczyć on-line , lub pobrać w formie PDF.

"Kwestie Globalne" odwołują się do ekonomicznych, środowiskowych oraz społecznych wyzwań, które zachodzą w wyniku ogólnoświatowych zmian. Na stronie Internetowej mozesz znaleźć materiały przygotowane z nastepujących tematów: zmiany klimatyczne, żywność, edukacja, zdrowie, nierówności, uchodźcy i pomoc humanitarna.

To bardzo proste. Wystarczy kliknąć w przycisk " Skontaktuj się z nami", a następnie wpisać treść zapytania, wkrótce potem nasz zespół odpowie na Twoje pytanie.

Apllikacja Youth Wall stwarza możliwość kontaktu i wymiany doświadczeń między młodzieżą z całej Europy! Zespół Szkół dla Przyszłych Pokoleń wdrożył najwyższe środki ostrożności, aby aplikacja była bezpiecznym mijescem interakcji dla młodych ludzi.

Jesteśmy bardzo ciekawi co robisz w kwestii globalnych wyzwań. Przeprowadziłeś/aś prezentację dla innych młodych ludzi w swojej szkole? Chcemy się o tym dowiedzieć! Przeczytałeś coś, co wzbudziło w tobie wiele emocji, lub przygotowujesz akcję i masz pytania/wątpliwości? Napisz o tym! Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi i stań się dla nich inspiracją!

Dzięki materiałom umieszczonym na stronie Internetowej, uda Ci się rozwinąć wiele umiejętności związanych z organizowaniem akcji, znajdowaniem informacji, umiejętnością krytycznego myślenia, podejmowaniem decyzji, ewaluowaniem działań, użyciem własnego głosu w ważnych społecznie sprawach, i nawiązywania współpracy. Klikając w ikonki danych umiejętności, otrzymasz praktyczne materiały rozwijające te umiejętności!

W sekcji "Umiejetności", proponujemy szereg aktywności, dzięki którym dowiecie się o najpilniejszych globalnych wyzwaniach i dostarczycie młodym ludziom szans do stawiania czoła globalnym wyzwaniom, wzmacniając ich kreatywnośc, innowacyjność i zdolności adaptacyjne. Używając " Youth Participation Classroom" jako nauczyciel, możesz podnieść aktywnośc uczniów/uczennnic podczas swoich lekcji, poświęcając troche czasu i myśli na kształtowanie ich własnego środowiska , oraz sprawdzenia w praktyce tego czego uczysz. Takie niestandardowe metody nauczania, odwdzięczą się zaangażowaniem uczniów/uczennic.

Przed Tobą zestaw praktycznych ćwiczeń, kształtujących umiejętności młodych ludzi, które będą im potrzebne do tworzenia lepszego świata! Ćwiczenia z zestawu Umiejetności, mogą być wkomponowane w spotkania Klubu Młodego Ambasadora ( jeżeli takowy istnieje w Twojej szkole). Więcej o Klubie, i korzyściach które płyną w związku z jego istnieniem,znajdziesz w prezentacji.

Nie koniecznie. Im więcej młodych ludzi jest zaangażowanych w globalne tematy; im więcej chce podejmować działania na rzecz globalnych wyzwań, i wreszcie - im więcej osób czerpie z tego prawdziwą satysfakcję - tym lepiej! Najważniejszą cechą tego typu aktywności, jest konsekwencja w działaniu i ich trwałość, a może się to tylko wydarzyć, jeżeli młodzi ludzie będą chcieli zaangażować się dobrowolnie. Czerpmy przyjemność i radość z bycia ruchem, który ma wpływ na globalne zmiany!