Banner-Logo

Żywność

Dowiedz się więcej na temat żywności dzięki szerokiej gamie ćwiczeń z zakresu krytycznego myślenia, quizu, warsztatów i prezentacji.
Coldplay – In My Place (wersja akustyczna) (5 minut 00”): https://www.youtube.com/watch?=ogItgrO9GSg

Żywność

Na naszej planecie jest wystarczająca ilość jedzenia, żeby wyżywić każdego. Mimo to, 1 na 9 osób cierpi z powodu głodu, a większość tych osób zajmuje się uprawą, bądź produkcją żywności.

Nierówności w dostępie do żywności wzrosły na skutek wielu czynników. System handlu żywnościowego oznacza miliony indywidualnych rolników produkujących na małą skalę, którzy nie mogą konkurować z przemysłowymi metodami rolnictwa. Wzrost i zmienność cen oznacza, że rolników nie stać na zakup żywności, której sami nie produkują. Rządowe fundusze trafiają często do dużych przedsiębiorstw rolniczych, a w dodatku drobni rolnicy doświadczają także problemu ‘grabieży ziemi” (sytuacja gdy pola uprawne są im zabierane przez korporacje albo rządy). Inne problemy, takie jak, zmiany klimatyczne i konflikty, sprawiają, że muszą oni opuszczać swoje ziemie. W rezultacie, liczba osób, które nie mają wystarczającej ilości pożywienia ciągle rośnie.

Obejrzyj teledysk do piosenki “In My Place” grupy muzycznej Coldplay, zrealizowany przy współpracy z Oxfam, na rzecz kampanii przeciw grabieży ziem.

  • Jak skuteczny, Twoim zdaniem, jest ten teledysk w zachęcaniu ludzi do wzięcia udziału w kampanii?
  • Czy teledysk podsunął Ci jakieś pomysły związane ze sposobem stworzenia Twojego własnego teledysku o żywności?

Quiz: Żywność

Poniższy quiz pomoże Ci pogłębić wiedzę o światowym systemie żywieniowym.