Banner-Logo

Pomoc Humanitarna

Dowiedz się więcej na temat pomocy humanitarnej dzięki szerokiej gamie ćwiczeń z zakresu krytycznego myślenia, quizu, warsztatów i prezentacji.
Zdjęcie: Maciej Moskwa/TESTIGO
Documentary/Prowincja Idlib, Syria, 2013

Pomoc Humanitarna

Co roku miliony ludzi, jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Głównym powodem są toczące konflikty zbrojne oraz katastrofy naturalne. Ryzykują swoim życiem zostając w swoich domach, ale ryzykują również wyruszając w podróż.

W Syrii, ponad 11 milionów osób, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, niektórzy uciekli do innych krajów, inni zdecydowali się na pozostanie w Syrii (6 mln) , zmieniając miejsce pobytu.

Konsekwencje katastrof naturalnych mogą być odczuwalne przez wiele lat. Na przykład, w trzęsieniu ziemi w Nepalu, z kwietnia 2015 roku, zginęło ponad 9 000 tyś. osób, można powiedzieć, że katastrofa już się zakończyła, jednakże odbudowa infrastruktury i budynków będzie trwała wiele lat.

Mieszkańcy obszarów dotkniętych katastrofą, często mogą liczyć na wsparcie rządów oraz lokalnych organizacji. Czasami jednak zdarza się, że państwowe instytucje nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie ze zniszczeniami, wtedy zwracają się o pomoc do społeczności międzynarodowej ( np. agencji ONZ.

  • Czy wiesz czym jest kryzys humanitarny?
  • Czy potrafisz wymienić 3 największe katastrofy naturalne i 3 największe konflikty zbrojne z ostatnich 3 lat? Jak sądzisz co było największym wyzwaniem dla ludzi poszkodowanych w tych katastrofach?
  • Czy znasz jakieś organizacje pozarządowe, lub agencje ONZ które mają siedzibę w Twoim kraju i są odpowiedzialne za niesienie pomocy humanitarnej? Czy wiesz jak mógłbyś/mogłabyś zaangażować się w ich działania?

Quiz: Pomoc Humanitarna

Poniżej znajdziesz quiz dotyczący pomocy humanitarnej. Pamiętaj, że niektóre odpowiedzi mają więcej niż 1 poprawną odpowiedź.