Banner-Logo

Wykorzystywanie mediów społecznościowych

W jaki sposób możesz użyć mediów społecznościowych, by dotrzeć do ludzi na całym świecie?

Przewodnik po mediach społecznościowych dla początkujących

Media społecznościowe rozwijają się tak szybko, że trudno powiedzieć kiedy i gdzie tak naprawdę się zaczęły. Zanim to przeczytasz, sporo rzeczy, które napisaliśmy, może być nieaktualne. Jednak faktem jest, że media społecznościowe są bardzo wpływowe. Na przykład dziennie wysyłanych jest 400 milionów tweetów. Poniższe wskazówki pomogą Ci podpiąć się do gigantycznej globalnej sieci.

Ten Przewodnik po mediach społecznościowych dla początkujących” ang. Beginner’s Guide to Social Media) został napisany z myślą o ludziach biznesu, jednak znajdziesz tam przydatny zarys mediów społecznościowych.

Istnieje wiele opcji wykorzystania mediów społecznościowych, których jeszcze nie odkryłeś/aś, i cały czas powstają nowe. Jednak ten przewodnik skupia się na sześciu głównych mediach społecznościowych – blogach, Twitter’ze i Facebook’u, Instagram’ie, WhatsApp’ie oraz Snapchat’cie.

Popularne kanały mediów społecznościowych

Blog Blog jest osobistym magazynem lub gazetą pisaną online. Możesz założyć swojego bloga na takich stronach jak Tumblr czy Wordpress.
Blog pozwala Ci dogłębnie poruszać kwestie, które Cię interesują. Możesz publikować zdjęcia, wideo, linki, pliki dźwiękowe.
Zobacz przewodnik po blogach: A Beginner’s Guide to Blogging.
Twitter Twitter jest portalem społecznościowym, gdzie użytkownicy publikują krótkie wiadomości, czyli tweety, ograniczone do 140 znaków. Użytkownicy mogą „obserwować“ innych użytkowników lub być „obserwowanymi“.
Tweetując @ użytkownik wysyła tweeta na to konto. Używanie # pozwała niepodłączonym użytkownikom na oglądanie tweetów dotyczących tego samego tematu.
Zobacz przewodnik po tweetowaniu: Twitter’s guide to getting started.
Facebook Facebook jest portalem społecznościowym.
Użytkownicy to osoby prywatne, organizacje i firmy. Twój profil może być prywatny lub publiczny, więc sprawdź swoje ustawienia!
Użytkownicy mogą zapraszać do grona znajomych, „lubić“ posty innych użytkowników.
Użytkownicy mogą pisać posty „O czym teraz myślisz?” Posty mogą mieć różną długość, mogą zawierać, linki, zdjęcia oraz pliki dźwiękowe.
Więcej informacji o Facebook’u w przewodniku Beginners Guide to Facebook.
Instagram Instagram jest plaltformą online, służącą do dzielenia się swoimi zdjęciami oraz nagraniami wideo. Istniejące funkcje edytowania i nakładania filtrów, umożliwiają użytkownikom tworzenie efektownych treści wizualnych.
Użytkownicy robią zdjęcia oraz filmiki oraz dzielą się nimi w przestrzeni publicznej lub tylko wśród znajomych. Mogą to również robić za pośrednictwem innych platform społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Tumblr and Flickr. nstagram pozwala użytkownikom tworzyć i dzielić się silną wizualną marką ich kampanii.
Więcej informacji znajduje się w przewodniku How To Use Instagram.
WhatsApp WhatsApp jest szybkim komunikatorem internetowym na smartfony.
Używa on Internetu do wysyłania wiadomości tekstowych, dokumentów, obrazów, nagrań wideo, lokalizacji użytkownika wiadomości głosowych do sieci znajomych. Ponieważ aplikacja wykorzystuje Internet, nie są nakładane żadne opłaty, jak w przypadku wiadomości SMS.
Snapchat Snapchat to multimedialny komunikator.
Użytkownicy robią “pstryknięcie” – ”snap’a”. Nim mogą być zdjęcia czy krótkie nagrania wideo, na które można nakładać różne efekty lub podpisy. Następnie mogą one być wysłane do wybranych kontaktów lub opublikowane na wpół-publicznie.
Kluczową funkcją Snapchat’a jest to, że wszystko co jest przez niego publikowane zostaje automatycznie usunięte krótko po obejrzeniu. Istnieje również limit na zapisywanie otrzymanych snap’ów.
W 2016 roku Snapchat miał 100 milionów użytkowników każdego dnia. Jego użyteczność dla aktywistów tkwi w możliwości szybkiego komunikowania się z dużą liczbą użytkowników.
Więcej informacji znajduję się w przewodniku How to use Snapchat.

Jak odnieść sukces - wskazówki pracownika Oxfam, prowadzącego kampanie internetowe:

Wiele organizacji, by kontaktować się z odbiorcami działań, zatrudnia ekspertów do spraw mediów społecznościowych. Pracownik międzynarodowej organizacji Oxfam, dzieli się przepisem na sukces:

1 Przemyśl dokładnie, które media społecznościowe są najlepsze do tego, co robisz. Np. tweetowanie odbywa się na żywo, spontanicznie, ale w 140 znakach nie zmieścisz zbyt wielu słów.
2 Jakąkolwiek stronę wybierzesz, spróbuj zawsze dodać zdjęcie. Ludzie mają krótką i wybiórczą uwagę, a zdjęcie przyciąga wzrok.
3 Zawsze pamiętaj, że media społecznościowe są… „społecznościowe“.Nie chodzi tylko o mówienie do świata. To rozmowa. Więc odpowiadaj na komentarze innych, retweetuj i postuj na stronach innych osób. Podtrzymuj kontakt.
4 Staraj się pisać posty każdego dnia. Strona, która nie jest regularnie aktualizowana i ożywiana, szybko stanie się przestarzała.
5 Staraj się, by posty były zwięzłe.
  • Blogi: Staraj się zmieścić swój wpis w około 500 słowach.
  • Facebook ukrywa długie posty, więc staraj się ograniczyć je do 2-3 zdań.
  • Twitter zezwala jedynie na 140 znaków, jednak możesz skrócić linki przy użyciu https://bitly.com/.
6 ‘Obserwuj’ i ‘polub’ użytkowników i organizacje, z których wartościami się zgadzasz. Zaczną oni śledzić Ciebie, retweetować i publikować Twoje posty oraz brać udział w Twoich konwersacjach.
7 Poświęć swój czas na sprawdzenie wypowiedzi i komentarzy, oraz odpowiadaj na nie.
8 Użyj darmowych „narzędzi zaangażowania“ (na Facebooku nazywają się one „insights“) by dowiedzieć się, kiedy Twoi fani są najczęściej dostępni i zaplanuj dodawanie treści właśnie w tym czasie.
9 Hootsuite to darmowy program, który planuje tweety, odpowiedzi do fanów i pozwala Ci zobaczyć, o czym rozmawiają inni użytkownicy.
10 Bit.ly (zobacz punkt 5) tworzy linki, a Ty możesz obserwować, ile osób kliknęło na link. Możesz używać tych informacji, by zobaczyć, które z Twoich postów zyskują najwięcej odsłon.
11 Używaj na Tweeterze #hashtagów, takich jak np. nazwy krajów, by przyciągnąć uwagę większej liczby osób do swoich tweetów.
12 Bądź na czasie.
Media społecznościowe stają się modne i wychodzą z mody bardzo szybko. Na przykład, niektórzy twierdzą, że era Tweetera dobiega końca i wkrótce zostanie on zastąpiony portalem Reddit. Bądź na czasie i wypróbuj nowe opcje.

Bezpieczeństwo w Internecie

Jeżeli nie stosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie, mogą napotkać Cię pewne zagrożenia. Każdy zna kogoś, kto był prześladowany w sieci, lub czyj komputer został zawirusowany.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo podczas serfowania w sieci:

  • Załóż nowe, anonimowe konto do prowadzenia kampanii. Oddziel swoją osobistą tożsamość od tożsamości prowadzącej kampanię.
  • Czy informacja, którą publikujesz w Internecie pozwala obcym na określenie Twojej lokalizacji? Żadna obca osoba nie powinna być w stanie dowiedzieć się na podstawie Twojego posta kim jesteś, jak wyglądasz, gdzie mieszkasz lub gdzie chodzisz do szkoły.
  • Nigdy nie podawaj swoich danych kontaktowych osobom, których nie znasz i którym nie ufasz.
  • Nie otwieraj maili i nie klikaj na linki, którym nie ufasz. Ignoruj spam oraz wyskakujące na ekranie wiadomości.
  • Sprawdź i zastosuj najnowsze ustawienia prywatności we wszystkich mediach społecznościowych, jakich używasz, gdyż ustawienia mogą się zmieniać od czasu do czasu.

Prześledź poniższe linki, by uzyskać szczegółowe informacje.

Zadanie – jakiego portalu społecznościowego użyjesz?

Przyjrzyj się następującym scenariuszom:

Zdecyduj, jaki portal społecznościowy powinien zostać użyty w danym scenariuszu, a następnie je połącz. Wybierz tylko jeden portal, którego użyjesz, chociaż w prawdziwym życiu najczęściej będziesz używać więcej niż jednego.

Wytłumacz dlaczego dokonałeś takiego wyboru.

Blogging Twitter WhatsApp
Facebook Instagram Snapchat
Scenariusz Który portal społecznościowy i dlaczego
Uczestniczysz w wydarzeniu, gdzie różni mówcy wygłaszają prezentacje.
Chcesz informować na bieżąco swoich zwolenników o tym, co się dzieje na konferencji, przytaczając najważniejsze komentarze mówców.
 
Twoja grupa prowadzi udane stoisko Fairtrade w centrum miasta.
Chcesz podzielić się zdjęciami, świętując to wydarzenie ze swoją grupą oraz swoimi zwolennikami.
 
Przeczytałeś artykuł w gazecie o Celach Zrównoważonego Rozwoju. Przeprowadziłeś własne badania i nie zgadzasz się z tym, co napisał autor artykułu.
Chcesz podzielić się swoją opinią z innymi.
 
Planujesz działanie i chciałbyś stworzyć grupę, w której członkowie mogą komunikować się ze sobą i wysyłać sobie wiadomości oraz dokumenty.  
Planujesz ekscytującą inicjatywę i chciałbyś/chciałabyś, aby informacja o niej trafiła do jak najszerszej grupy odbiorców.  
Planujesz kampanię i stworzyłeś jej wizualną kreację. Chciałbyś, aby stała się ona rozpoznawalną marką Twojej kampanii. Twój przekaz ma być kreatywny, łatwo rozpoznawalny i wizualnie spójny.  

Nie ma „dobrych” i „złych” odpowiedzi w tym ćwiczeniu. Jednakże poniższe odpowiedzi sugerują jedną z możliwych odpowiedzi do każdego scenariusza.

Przykładowe rozwiązanie