Banner-Logo

Współpraca

Pojedyncze osoby mogą wiele osiągnąć. Ale działając razem, można osiągnąć znacznie więcej!

Pracując w zespole

Dokonanie wielkich rzeczy w pojedynkę jest możliwe, a stworzenie grupy ludzi pracujących ze sobą w sposób efektywny, wymaga wysiłku. Ale pracując razem; w zespole prawie zawsze można osiągnąć więcej niż samemu. I praca w grupie sprawia więcej przyjemności!

Stworzenie grupy, jest nie lada umiejętnością!

Poniżej podajemy pięć wskazówek dotyczących rozpoczęcia pracy nad grupą. Nie musisz używać wszystkich z nich. Zastanów się, co będzie najskuteczniejsze w Twoim przypadku.

1 Zacznij od osób o podobnych poglądach, co Ty. Poproś, by dołączyli do Ciebie i by zaprosili swoich znajomych.
2 Zorganizuj wydarzenie jak np. pokaz filmu lub wystawę. Wykorzystaj to jako pretekst to zaangażowania większej ilości osób. Śledź również inne wydarzenia, podczas których mógłbyś przemówić lub zorganizować stoisko promujące Twoją grupę.
3 Zrób coś kreatywnego, by wypromować swoją grupę. Na przykład, mógłbyś upiec ciasteczka ze składników Fairtrade (pochodzącymi ze sprawiedliwego handlu), i podzielić się nimi na stoisku.
4 Zorganizuj zabawną formę aktywności – jak na przykład drukowanie T-shirtów, malowanie transparentów – to pobudzi kreatywność Twojej grupy i zachęci ich do zaangażowania się.
5 Pomyśl, kogo brakuje w Twojej grupie (np. typu artysty, myśliciela, osób z umysłem analitycznym). Zaproś konkretne osoby do swojej grupy.

Jedną z trudniejszych rzeczy w budowaniu grupy jest skłonienie różnych osób do wspólnej pracy, zwłaszcza, jeśli nie wiesz od czego zacząć, lub jeśli jesteś nieśmiały.

Aktywowanie grupy

Oto kilka zadań na dobry początek:

Działanie
Uścisk dłoni: 15 min
Stwórz tożsamość grupy, poprzez ustalenie zabawnej formy przywitania!
  • Poproś uczestników i uczestniczki, o dobranie się w pary i ustalenie dwóch etapów uścisku dłoni.
  • Następnie poproś o dobranie się w nowe pary, każda z osób ma w nich zaprezentować opracowane dwa etapy uścisku ustalone wcześniej, a następnie w nowej parze połączyć obie wersje w jedną.
  • Później ponownie kolejne osoby dobierają się w pary i działają według tych samych instrukcji, jednak teraz łączą wszystkie cztery etapy, tak, że w sumie uzyskujecie osiem różnych uścisków.
Po 3- 4 rundach( w zależności od tego ilu jest uczestników/czek, kończycie ćwiczenie. Poproś uczestników i uczestniczki aby zaprezentowali różne uściski. Na koniec grupa decyduje, która wersja uścisku będzie oficjalnym przywitaniem grupy!
Gorący ziemniak: 15 min
Owiń niewielki przedmiot w kartkę papieru, na której napisane są różne zadania (zadania mogą być również zapisane na oddzielnych kartkach papieru pod kolejnymi warstwami). Uczestnicy/czki podają sobie przedmiot w kole przy grającej muzyce. Gdy tylko muzyka przestaje grać, osoba trzymająca przedmiot musi wykonać zadanie zapisane na papierze.
Przykładowe pomysły na zadania:
  • Ustaw członków grupy według wielkości rozmiaru buta (nie wolno Ci przy tym z nimi rozmawiać).
  • Idź w kółko i przedstaw się wszystkim.
  • Zaśpiewaj znaną piosenkę z czasów swojego dzieciństwa.
  • Uporządkuj osoby w grupie pod względem czasu, jaki zajęła im podróż na miejsce spotkania (nie wolno Ci z nimi rozmawiać).
Kontrakt: 10 min
Poproś uczestników i uczestniczki o podanie pomysłów na zachowania i zasady w grupie, zapewniające efektywną pracę, szczególnie podczas spotkań. Przedyskutujcie po kolei każdy pomysł i zapiszcie na dużej kartce papieru, która stanie się później „kontraktem“ dla grupy. Upewnij się, że wszyscy zgadzają się z tym, co zostało powiedziane i poproś wszystkich, by podpisali wersję końcową.
Ćwicz perswazję
Naszkicuj i wyobraź sobie dużą linię na podłodze, która przedstawia spektrum opinii – od „w pełni się zgadzam“ przy jednym końcu, do „zupełnie się nie zgadzam“ przy drugim. Przeczytaj kilka przygotowanych kontrowersyjnych stwierdzeń i poproś wszystkich, aby stanęli na takiej części linii, która najlepiej odzwierciedla ich opinię. Poproś kilka osób stojących w różnych miejscach o wyjaśnienie swoich poglądów i poproś innych o zmianę pozycji, jeżeli zostali przekonani przez poprzedników.
Rusz swoją łódkę - oczekiwania
Ważne, by każdy/a w grupie był świadomy/a oczekiwań, co do udziału w akcji innych członków grupy.
Sklej dwa flipcharty i narysuj na nich ocean i wyspę. Przygotuj i rozdaj uczestnikom małe papierowe statki i rekiny. Poproś o napisanie na łódce oczekiwań dotyczących Grupy Młodych Ambasadorów, a na rekinach, związanych z tym obaw.
Następnie niech każdy/a umieszcza łódki na oceanie. Im bliżej wyspy umieszczą swoja łódkę, tym bardziej są pewni danych oczekiwań. Po pewnym czasie możesz wrócić do flipchartów i zapytać uczestników/czki, czy chcieliby przesunąć swoje łódki bliżej wyspy, o ile ich oczekiwania zostały spełnione. Przedyskutujcie to co zostało napisane na rekinach i na łódkach. Rozmowa jest najważniejsza!
Wspólnie ustalcie priorytety
Zanotuj różne kwestie, które interesują członków grupy. Następnie podzielcie się na mniejsze grupy i znajdźcie najważniejsze dwa lub trzy tematy. Zbadajcie wnikliwie dane kwestie, jaki mają wpływ na życie ludzi, jak może pomóc wasza grupa oraz osoby, które planujecie zaangażować. Zanotujcie swoje wnioski i zapytajcie pozostałych członków grupy, czy zgadzają się co do wybranego tematu.
Przeprowadzaj rozmowy
Gdy zaczynasz, dobrze jest otrzymać informację zwrotną od innych osób. Może przeprowadź rozmowę z osobą pracującą z młodzieżą, z wychowawcą, z osobą publiczną z Twojej okolicy. Zapytaj o ich przemyślenia dotyczące problemów, którymi się zajmujesz i porozmawiaj z nimi o tym, jak mogą udzielić Ci wsparcia.