Banner-Logo

Pisanie dla innych

Jak możesz użyć swoich umiejętności redakcyjnych, by Twój głos dotarł do ludzi na całym świecie?

Tekst, Odbiorcy i Cel

Pisanie dla innych (własnych tekstów) zależy od tego, dla kogo piszesz (od Twoich odbiorców) oraz od tego, dlaczego piszesz (od Twojego celu). To, co dobrze sprawdza się w jednej sytuacji, może nie sprawdzić się w innej.

Na początek pomyśl więc o:

 • Tekście
 • Publiczności (Odbiorcach)
 • Celu

Pomoże Ci to wybrać odpowiedni „ton“, jakiego użyjesz podczas pisania. Podstawowe pytanie, jakie należy zadać, to czy styl ma być formalny czy nieformalny.

Testowanie Twoich umiejętności pisarskich

Przeczytaj poniższy tekst.

Ku naszej ogromnej radości odkryliśmy w tym tygodniu, że dwudziestu sześciu naszych Młodych Ambasadorów Oxfam zostało nagrodzonych oficjalnymi odznakami Młodych Ambasadorów.

Oznacza to, że jesteśmy jedną z Grup Młodych Ambasadorów Oxfam na terenie Zjednoczonego Królestwa, która odnosi największe sukcesy! W ciągu ostatniego roku akademickiego obserwowaliśmy, jak demonstrowali swoje kluczowe umiejętności: przywództwo, aktywne zaangażowanie, zabieranie głosu.

Każdy ze uczniów wykazał się ogromnym zaangażowaniem i w pełni zasłużył na oficjalne odznaki.

Dobra robota!

Jak myślisz, kto jest odbiorcą i jaki jest cel tego tekstu?

Odpowiedź: tekst pojawił się w newsletterze szkoły Woodside Highschool w Wielkiej Brytanii.

Publiczność to członkowie społeczności szkolnej: uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz goście szkoły.

Celem było świętowanie osiągnięć Młodych Ambasadorów, świętowanie sukcesu młodzieży i promowanie osiągnięć szkoły.

Zaadaptuj tekst i zmień go w zależności od jego odbiorców i celów. Wykonaj co najmniej dwa przykłady.

  Cel 1
Przekonać odbiorców, że
Młodzi Ambasadorzy to dobry projekt.
Cel 2
Wyjaśnić, czym zajmują się Młodzi Ambasadorzy.
Odbiorca 1
15-latkowie
[napisz tutaj] [napisz tutaj]
Odbiorca 2
Dyrektor szkoły
[napisz tutaj] [napisz tutaj]

Dodatkowe zadania dotyczące formalnych i nieformalnych tekstów znajdziesz tutaj. Oto wskazówki dotyczące pisania formalnych listów w następujących językach:

Style pisania

Istnieje wiele stylów pisania, których możesz używać pisząc do innych. To, na który styl się zdecydujesz, zależy od odbiorców i celu. Oto kilka przykładowych celów:

Kwestionować Przekonać Doradzić
Zbadać Wyobrazić Zabawić
Poinformować Wyjaśnić Opisać
Przeanalizować Oceniać Skomentować

Na podstawie BBC

Jednym z najczęściej używanych stylów podczas kampanii jest styl perswazji.

Rozwiń swoją siłę perswazji

Jak rozumiesz słowo „perswazja“? Wymyśl zdania z takimi słowami jak „perswazja“, „perswazyjny“ , „perswadować“ Np. „Chciałam oglądać telewizję, ale ona użyła swojej siły perswazji i obejrzałyśmy film“.

Udało Ci się kiedyś przekonać kogoś do zmiany sposobu myślenia lub zachowania? Jak to zrobiłeś? Czy ktoś kiedykolwiek przekonał Cię do zrobienia czegoś? Co ta osoba zrobiła lub powiedziała?

Po przemyśleniu pojęcia „perswazji“, narysuj mapę perswazji. Powinna wyglądać mniej więcej tak:

W dużym kółku na środku kartki napisz swoje imię. Następnie, w kółkach dookoła Twojego, napisz imiona osób, które przekonały Cię, by myśleć lub zachowywać się inaczej. Wpisz imiona osób, które najbardziej na Ciebie wpłynęły, jak najbliżej środka. Zanotuj, co zrobili lub powiedzieli.

Następnie narysuj kolejną mapę perswazji. Tym razem zapisz w środku imię osoby, którą chciałbyś przekonać. W innych kółkach zapisz, jak należy tę osobę przekonać. Swoje najlepsze pomysły zanotuj jak najbliżej środka, natomiast pomysły, co do których nie jesteś przekonany, nieco dalej.

Na podstawie Send My Friend to School

Wskazówki, jak przekonywać

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, to przedstawienie wyłącznie swoich argumentów. Na przykład, jeżeli chcesz przekonać decydenta, że każde dziecko powinno chodzić do szkoły, skup się wyłącznie na pozytywnych aspektach. Nie zaprzeczaj sobie i nie mów, że szkoła nie ma znaczenia.

Bez względu na to, czy piszesz w sposób formalny czy nieformalny, wskazówki pozostają takie same:

Bądź pewny siebie
Uwierz w to, co piszesz i wzywaj do działania.
‘Nadszedł czas abyś…’
Bądź pozytywny
Skup się na podkreślaniu, jak silne są Twoje argumenty, a nie jak słabe są argumenty przeciwne.
Powtarzaj się
Powtarzaj najważniejsze punkty kilkakrotnie.
Bądź osobisty
Używanie formy „ja“ i „my“ sprawia, że ludzie wierzą w to, co mówisz
Używaj pytań
To angażuje widownie. „Dlaczego nie wszystkie dzieci chodzą do szkoły? Oto powód…“
Wykorzystaj uczucia aby forsować swoje pomysły
Użyj języka pełnego emocji: „To absolutnie skandaliczne, że tak wiele dzieci nie chodzi do szkoły“

Na podstawie BBC

Krytykując przekonującego blog’a

Ten przekonywający blog został napisany przez Mayowa, Młodą Ambasadorkę Oxfam.

Kampania przeciwko handlu bronią – w czołgu!
Zaangażowałam się w kampanię Control Arms, ponieważ zaszokował mnie fakt, że 747 000 osób każdego roku umiera z powodu przemocy zbrojnej. A co zaszokowało mnie jeszcze bardziej, to fakt, że obecnie istnieje więcej przepisów związanych z handlem bananami, niż z międzynarodowym handlem BRONIĄ. Wtedy też stało się dla mnie oczywiste, dlaczego tyle broni palnej trafia w niepożądane ręce przywódców wojskowych, czy osób naruszających prawa człowieka.

Kiedy zastanawiamy się nad ostatnimi konfliktami, np. w Syrii, możemy z łatwością zobaczyć katastrofalne skutki użycia broni palnej dla bezbronnych cywilów. Często zadaję sobie pytanie, czy gdyby istniał ogólnoświatowy Traktat o Handlu Bronią, moglibyśmy zapobiec śmierci tylu niewinnych cywilów, a w szczególności dzieci? Próbuję sobie również wyobrazić, jak bym się czuła, gdyby moja rodzina była wciągnięta w taki konflikt. Wiem, że zrobiłabym wszystko, co w mojej mocy, żeby ich ochronić. To mnie zainspirowało by zaangażować się w kampanię Control Arms, mimo, że biologicznie nic nie łączy mnie z osobami, których dotykają takie konflikty, ale i tak wierzę, że wszyscy ludzie są odpowiedzialni za stawanie, na miarę własnych możliwości, w obronie innych.

Ale czas ucieka. Właśnie rozpoczęła się konferencja ONZ, gdzie przedstawiciele ponad 150 rządów będą się spotykać przez cały lipiec, by omówić Traktat o Handlu Bronią. Jeżeli uzgodnią efektywną wersję traktatu, mogłoby to zapobiegać trafianiu broni w niepowołane ręce i tym samym zapewnić ochronę tysiącom ludzi. Proszę, dołącz swój głos do kampanii Control Arms, podpisując się pod petycją. W 2012 roku mamy możliwość wywalczenia porozumienia w sprawie broni. Nie zmarnujmy jej!

Światowa kampania Control Arms regulująca handel bronią okazała się sukcesem i ONZ uchwaliło Traktat o Handlu Bronią 24 grudnia 2014 roku. Traktat został podpisany przez 130 krajów.

Zapoznaj się z blogiem
 • Przeczytaj wskazówki dotyczące perswazyjnego pisania. Zaznacz wszystkie fragmenty bloga, które wykorzystują te wskazówki. Czy ten blog sprawdził się jako fragment tekstu perswazyjnego?
 • Przepisz informacje z tego bloga w formie listu formalnego, mającego przekonać decydenta do podjęcia akcji w sprawie handlu bronią.

Ćwiczenia powtórkowe, które pomogą Ci rozpoznać i tworzyć teksty perswazyjne, znajdziesz tutaj.

Pisząc list do decydenta

Pisanie do zapracowanego decydenta (np. do dyrektora szkoły, burmistrza, czy posła) jest pewnym wyzwaniem. Na przykład, posłowie na Sejm otrzymują nieraz ponad 200 listów dziennie. Nawet dyrektor Twojej szkoły odpisuje na mnóstwo maili i odbiera dużo telefonów każdego dnia. Dlatego też musisz przekazać, co masz do powiedzenia, w sposób sprawny i efektywny. Twój list nie powinien być esejem!

Dlatego:

 • list powinien być krótki. Nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4;
 • rozplanuj swój list w jasny i przejrzysty sposób, pisz krótkie, oddzielne paragrafy; Trzymaj się jednego lub dwóch głównych punktów;
 • zwracaj uwagę na ortografię, interpunkcję i gramatykę;
 • powinieneś brzmieć formalnie ale i przyjacielsko. Nigdy nie przybieraj wrogiego tonu; nawet jeżeli zdecydowanie nie popierasz poglądów lub zachowania adresata;
 • podaj przykłady na poparcie Twoich argumentów;
 • zakończ prośbą o podjęcie działań w Twoim imieniu;

Jeżeli po upływie kilku tygodni nie otrzymasz odpowiedzi, skontaktuj się mailowo lub telefonicznie.